Z jaką częstotliwością należy przeprowadzać higienizację jamy ustnej? Czy cały proces jest całkowicie bezpieczny?
Tak, cały zabieg jest całkowicie bezpieczny. Proces higienizacji jamy ustnej w gabinecie higieny powinno przeprowadzać się raz na 6 lub 12 miesięcy, ale to wszystko zależy od tego czy pacjent stosuje się do przekazanych mu zaleceń i jak dokładnie przeprowadza profilaktykę domową.
Jak Pani mówiła, płytka nazębna, która potem przekształca się w kamień nazębny jest spowodowana nieumiejętnym szczotkowaniem zębów?
Tak. Niestety zatrważająca liczba pacjentów nie potrafi poprawnie szczotkować zębów. Pomija także ważny element w codziennej pielęgnacji jamy ustnej jakim jest nitkowanie.
Już wiemy, że również nitkowanie jest niezbędnym elementem codziennej higieny zębów. Co daje nam nitkowanie powierzchni między zębowych? A co się dzieje, gdy tego nie zrobimy?
Nitkowanie przestrzeni między zębowych jest niezwykle istotne, ponieważ nagromadzone resztki, które nie zostaną usunięte powodują m.in. przykry zapach z ust, co daje pacjentom silne poczucie dyskomfortu.
Poruszmy temat akcesoriów do czyszczenia jamy ustnej. Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę, nitkę do czyszczenia zębów?
Tak jak wcześniej wspomniałam, każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a dobór szczoteczki do zębów jest uzależniony od jego problemów i stanu jamy ustnej.
Pacjent, który zgłosi się do nas na wizytę ma możliwość przetestowania wielu szczoteczek czołowych producentów takich jak: Colgate, OralB i wielu innych.
Pani Tereso, puenta na zakończenie naszego spotkania.
Jeśli pacjent nie nauczy się poprawnie dbać o swoje zęby, nie będzie regularnie ich szczotkował ani nitkował to leczenie i drogie wizyty u stomatologa nigdy się nie skończą, a w gabinecie stomatologicznym będzie stałym bywalcem.
Dziękujemy serdecznie za przeogromną dawkę wiedzy.
Pani Teresa czeka na Państwa pytania i z przyjemnością nauczy jak poprawnie dbać o uśmiech i zdrowie jamy ustnej, które jak wiemy jest niezwykle cenne.
A czy Ty masz już swoją higienistkę? Jeżeli nie to zapraszamy do naszego centrum!
Znajdźcie również nas na instragramie
Przyjdź do Centrum Medycznego Cegielniana i odbierz swój upominek.
Czekamy
Pani Tereso, czym zajmuje się higienistka?
Higienistka to trenerka dobrych nawyków higienicznych, terapeutka jamy ustnej. Może być postrzegana jako trener osobisty.
W uproszczeniu zawód higienistki opiera się na edukacji pacjenta i nauczeniu go, jak poprawnie dbać o stan jamy ustnej, by nie doprowadzić do stanów zapalnych i rozpowszechniającej się próchnicy. Przeprowadza również zabiegi takie jak scaling, piaskowanie, polishing, fluoryzacja, które składają się na kompletną procedurę higienizacji jamy ustnej.
Niezwykle istotnym czynnikiem jest nauczenie i edukacja, a w pierwszej kolejności uświadomienie pacjenta, jak wielki wpływ ma na stan swojego uzębienia, m.in. poprzez niepoprawne szczotkowanie zębów.
Higienistka to wzór dla pacjenta, instruktorka, a także motywatorka. Stomatolog wyleczy zęby, jednak to zadaniem higienistki jest poprowadzić pacjenta tak, aby podtrzymał to, co razem z lekarzem stomatologiem osiągną w gabinecie podczas leczenia.
Kompletna procedura higienizacji czyli scaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja – na czym polegają te zabiegi?
1. Za pomocą scalingu usuwamy kamień nazębny powstały wskutek nieumiejętnego szczotkowania powierzchni zębów przez pacjenta, gdzie na początku tworzy się miękka płytka nazębna, która ulega mineralizacji, a później przekształca się w kamień. Taki stan zębów możemy poprawić tylko w gabinecie stomatologicznym.
2. Piaskowanie jest uzupełnieniem scalingu. Za pomocą piaskarki i odpowiednio dobranego piasku oczyszczamy wszystkie powierzchnie zęba z osadów i wszelkich pozostałości. Piasek ma wiele wersji smakowych a cały zabieg jest kompletnie bezbolesny.
3. Zabieg polishingu jest również całkowicie komfortowy dla pacjenta. Na tym etapie używamy past polerskich o różnej ścierności oraz polerujemy zęby gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Tak przygotowana powierzchnia utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń. Pacjenci na koniec zabiegu nie mogą wyjść z podziwu jak ich zęby są gładkie :).
4. Na koniec stosujemy fluoryzację, czyli pokrywamy zęby fluorem. Celem tego zabiegu jest możliwe jak najefektywniejsze wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed powstawaniem próchnicy.
Druga część wywiadu z Panią Teresą już za kilka dni.
Znajdźcie również nas na instragramie
Znacznie gorsze są produkty o lepkiej konsystencji takie jak landrynki, lizaki, krówki, ciągnące się cukierki. Po zjedzeniu takich smakołyków ząb jest obklejony cukrem, a pozostałości zostają także między zębami. I właśnie w tym wszystkim najniebezpieczniejsze jest zaleganie „słodkich pozostałości” w jamie ustnej przez długi czas. Wtedy to wszelkie bakterie zaczynają ucztować i niszczyć szkliwo. Sięgając po czekoladę w tym wypadku wybierzemy mniejsze zło. Najlepiej wybrać czekoladę gorzką, która zawiera mniejsze ilości cukru i dość szybko rozpuszcza się w jamie ustnej.
Zasadniczym czynnikiem w całym procesie jest czas, w którym bakterie nie zostaną usunięte z jamy ustnej. Dlatego lepiej zjeść kilka kostek czekolady „na raz” i umyć zęby, niż sięgać po pojedyncze kostki w ciągu całego dnia. A jeśli jedliśmy już coś słodkiego i nie mamy możliwości oczyszczenia zębów sięgnijmy po gumę do żucia, ale koniecznie taką, która nie ma w sobie ani grama cukru, inne nic nam nie pomogą, a wręcz przeciwnie, przyczynią się do namnażania bakterii.
Wyjątkowo niebezpiecznym nawykiem jest podjadanie tuż przed pójściem spać. Nie tylko dla naszego organizmu, ale również dla zębów. Analogicznie obklejone zęby pozostawione bez mycia na całą noc – podczas gdy my słodko śpimy przez długie godziny – przeżywają prawdziwe męki, a bakterie zdążą w tym czasie zrobić spustoszenie. Jeśli należysz do osób, które uwielbiają jeść w nocy, pamiętaj o szczotkowaniu, a unikniesz wierteł dentystycznych.
Zagrożeniem dla naszych zębów są także chrupki, chipsy, które także oblepiają zęby, guma do żucia z cukrem czy alkohol.
Reasumując, kluczem do zdrowego uśmiechu jest… nasze zaangażowanie, szczotkowanie zębów po każdym posiłku, profilaktyczne wizyty u stomatologa oraz zdrowy styl życia.
Jeśli masz jakieś wątpliwości skorzystaj z przeglądów dentystycznych: <klik>.
]]>Zespół CMC
]]>