Gdy zęby potrzebują pomocy. Wywiad z higienistką Panią Teresą, cz. 1.

Jesteśmy w Centrum Medycznym Cegielniana w gabinecie stomatologicznym. Mamy przyjemność porozmawiać z dyplomowaną higienistką Panią Teresą, która już od wielu lat pomaga pacjentom dbać o zęby i skutecznie ogranicza ich leczenie u stomatologa.

Pani Tereso, czym zajmuje się higienistka?

Higienistka to trenerka dobrych nawyków higienicznych, terapeutka jamy ustnej. Może być postrzegana jako trener osobisty.

W uproszczeniu zawód higienistki opiera się na edukacji pacjenta i nauczeniu go, jak poprawnie dbać o stan jamy ustnej, by nie doprowadzić do stanów zapalnych i rozpowszechniającej się próchnicy. Przeprowadza również zabiegi takie jak scaling, piaskowanie, polishing, fluoryzacja, które składają się na kompletną procedurę higienizacji jamy ustnej.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest nauczenie i edukacja, a w pierwszej kolejności uświadomienie pacjenta, jak wielki wpływ ma na stan swojego uzębienia, m.in. poprzez niepoprawne szczotkowanie zębów.

Higienistka to wzór dla pacjenta, instruktorka, a także motywatorka. Stomatolog wyleczy zęby, jednak to zadaniem higienistki jest poprowadzić pacjenta tak, aby podtrzymał to, co razem z lekarzem stomatologiem osiągną w gabinecie podczas leczenia.

dav

Kompletna procedura higienizacji czyli scaling, piaskowanie, polishing i fluoryzacja – na czym polegają te zabiegi?

1. Za pomocą scalingu usuwamy kamień nazębny powstały wskutek nieumiejętnego szczotkowania powierzchni zębów przez pacjenta, gdzie na początku tworzy się miękka płytka nazębna, która ulega mineralizacji, a później przekształca się w kamień. Taki stan zębów możemy poprawić tylko w gabinecie stomatologicznym.

2. Piaskowanie jest uzupełnieniem scalingu. Za pomocą piaskarki i odpowiednio dobranego piasku oczyszczamy wszystkie powierzchnie zęba z osadów i wszelkich pozostałości. Piasek ma wiele wersji smakowych a cały zabieg jest kompletnie bezbolesny.

3. Zabieg polishingu jest również całkowicie komfortowy dla pacjenta. Na tym etapie używamy past polerskich o różnej ścierności oraz polerujemy zęby gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach. Tak przygotowana powierzchnia utrudnia osadzanie się zanieczyszczeń. Pacjenci na koniec zabiegu nie mogą wyjść z podziwu jak ich zęby są gładkie :).

4. Na koniec stosujemy fluoryzację, czyli pokrywamy zęby fluorem. Celem tego zabiegu jest możliwe jak najefektywniejsze wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed powstawaniem próchnicy.

Druga część wywiadu z Panią Teresą już za kilka dni.

Znajdźcie również nas na instragramie  Instaaaa